Az óvszerek izgalmas világa: 12 hiba, amit elkövethetsz a használat során

Az óvszerek használata könnyű, nem kell rá sok figyelmet fordítani. Vagy mégsem? Nos, ha nem figyelsz oda, azért könnyen becsúszhat 1-2 sokba kerülő hiba. A balesetek elkerülése érdekében most megmutatjuk, hogy mi az a 12 hiba, amit elkövethetsz az óvszerek használata során. Szerintünk mindenképpen olvass tovább. Lehetsz bármilyen tapasztalt, néhány újdonságot még te is megtanulhatsz.
A legtöbben azt hiszik, hogy tudják, hogyan kell használni a gumit, végül is, nem egy bonyolult szerkezet, nem rakétatudomány. Ennek ellenére, könnyű hibákat elkövetni. Becslések szerint a kondomhasználók 75%-a hibázik az óvszerek használata során. Ennek az a hátránya, hogy a kisebb-nagyobb baklövések nem kívánt terhességhez és szexuális úton terjedő fertőzésekhez vezethetnek.
Kerüljük el, amit lehet: 12 lehetséges hiba, az óvszerek használata során
1. Nem ellenőrzöd, hogy sérülésmentes-e a csomagolás és az óvszer
Az óvszer könnyen megsérülhet. A nyilvánvaló lyukak és szakadások mellett az óvszer felmelegedhet, ha pénztárcában, táskában vagy zsebben van, és ez károsítja őket. Emiatt, ha több mint egy hónapja van benne, akkor nem feltétlenül biztonságos a használata.
Emellett, az is gyakori probléma, hogy a vásárlás helyszínén nem nézzük meg az óvszer csomagolását, van-e rajta esetleg szakadás, vagy tűnyom. Főleg akkor ajánlott a fokozott ellenőrzés, ha nem patikában, hanem egy drogéria vagy más áruház szabadonálló polcairól választunk.
2. Nem ellenőrzöd a lejárati időt
Az óvszerek csomagolásán kötelezően fel kell tüntetni a lejárati dátumot, hiszen ennek a biztonságos eszköznek is megvan a maga szabatossági ideje. Épen ezért, ha túlfutottál a használati időn, az óvszer mehet a kukába: már nem nyújt megfelelő védelmet.
3. Nem vagy elég figyelmes, amikor kinyitod a csomagolást
Mielőtt kinyitnád a csomagolást, tapintsd ki az óvszerek karimáját a csomagoláson belül. Ezt told oldalra, hogy amikor felszakítod a csomagolást, ne szakadjon el az óvszer is. Soha ne nyissa ki az óvszerek csomagolását ollóval vagy bármilyen éles eszközzel, beleértve a fogaidat is.
4. Az óvszer csak az aktus kezdete után kerül elő
Az óvszerek csak abban az esetben nyújtanak védelmet, ha még a szex megkezdése előtt, illetve még azelőtt kerül fel a szerszámra, mielőtt a nemi szervek kapcsolatba kerülnének egymással. Ha már behatolás után, vagy csak közvetlenül ejakuláció előtt veszed fel a gumit, se a terhesség, se a betegségek ellen nem fog védeni. Előbbi esetben azért, mert már az előváladék is tartalmazhat spermát.
5. Nem nyomod össze a hegyét
Amikor felveszed az óvszert, fontos összenyomni a hegyét, hogy megszabadulj a levegőtől. Ha nem teszed meg, az óvszer nagyobb valószínűséggel fog elszakadni.
6. Rosszul teszed fel, illetve megfordítod a gumit
A rossz irányválasztás gyakori hiba az óvszerek felhelyezése során. Erre mindenképpen fontos odafigyelni, hiszen a lényeg az, hogy menet közben a kondom ne csússzon le rólad. Abban az esetben, ha fordítva kezdted el feltenni, ne fordítsd meg a helyes irányba!
A kondom ilyenkor már érintkezhetett az előváladékkal, ezért, ha megfordítva újra felhúzod, az a gumi külső részére kerül, ami kapcsolatba kerül a hüvellyel vagy a popsival. Ez nem biztonságos. Mindenképpen dobd ki az óvszert és kezdd újra egy újjal, csökkentsd a kockázatot.
7. Túl hamar veszed le
Soha nem szabad eltávolítani az óvszert szex közben anélkül, hogy ezt a partnerednek mondanád. Ezt a gyakorlatot „lopásnak” vagy nem beleegyezésen alapuló óvszereltávolításnak nevezik és a szexuális zaklatás egy formája.
8. Nem fogod az óvszert, miközben kihúzod a péniszed
Mivel az ejakulációt követően a pénisz merevedése megszűnik, a gumi is nagynak fog bizonyulni. Ha nem fogod meg az óvszert, amíg kihúzod a péniszedet a hüvelyből vagy a popsiból, ez a kondom lecsúszásához vezethet.
Ezzel viszont alaposan megnő a terhesség és/vagy a nemi betegségek kockázata. Ennek elkerülése érdekében, az ujjaiddal óvatosan tartsd a helyén az óvszert, miközben kihúzódsz a partneredből.
9. Olajalapú síkosítók használata
A síkosító használata nagyszerű ötlet, de ügyelj arra, hogy mindenképpen vízbázisú legyen. Más termékek, különösen a nem szexuális célokra szánt termékek, gyakran olaj alapúak, és beépülhetnek az óvszerek anyagába, amitől azok elszakadhatnak.
10. Méretprobléma: amikor a túl nagy vagy túl kicsi óvszer a gond
Fontos, hogy mindig megfelelő méretű óvszert viselj. A túl nagy lecsúszhat, a túl kicsi elszakadhat. Nem javít ezen a tendencián az sem, ha egyszerre kettőt viselsz. Ez csak növeli a szakadás kockázatát. Az óvszerek számos méretben kaphatók, így biztosan megtalálod azt, amelyik megfelel neked.
11. Nem cserélsz a különböző aktusok között
Ha anális szexről vaginális szexre váltasz, vagy fordítva, új óvszert kell használnod. A baktériumok végbélből a hüvelybe történő bejutása fertőzést okozhat, de ugyanez a helyzet fordítva is.
12. A cserebere csak az óvszerek segítségével biztonságos
Ha te és a partnered esetleg közösen használtok néhány szexjátékot, például vibrátort, akkor érdemes bevetni az óvszert is az aktus során. A közösen használt szexjátékok ugyanis továbbadhatják a szexuális úton terjedő fertőzéseket, ha szabadon hagyják és/vagy megosztják őket.