Okozhat-e függőséget az önkielégítés és a maszturbátor használat?

Nem titok, hogy az önkielégítés az emberi szexualitás szerves része, amely természetes módot biztosít az öröm megélésére, a különböző szexuális technikák felfedezésére és a szexuális késztetések, valamint fantáziák kielégítésére.
Az, hogy valaki milyen gyakran maszturbál, nagyban különbözhet mások szokásaitól. Elvégre eltérő igényekkel rendelkezünk és ebben semmi rossz dolog nincsen. Ráadásul csak azért, mert például a barátaidnál gyakrabban veszed kezelésbe magad, vagy egy maszturbátor segítségével jutsz el a csúcsra, még nem jelenti azt, hogy aggódnod kellene. Ahhoz ugyanis kicsit több kell.
Lehetsz-e rabja a maszturbálásnak és/vagy a maszturbátor használatnak?
A „függőség” kifejezést elég sok dolog leírására használják, a tévéműsoroktól kezdve az élelmiszerekig, például a csokoládéig bezárólag. Például előfordulhat, hogy valaki egy új cukorkát vagy a legújabb Netflix-sorozatot „függőségnek” nevezi.
A függőség azonban nem pusztán egy intenzív érzés vagy késztetés arra vonatkozóan, hogy olyasmit csinálj, amit élvezel. Ez egy összetett mentális állapot, amit az általa okozott negatív következmények ellenére is képtelenség abbahagyni. Például lemondani egy anyag használatáról – mondjuk az alkoholról, dohányzásról vagy a drogról –, esetleg a túlzott reakciót kiváltó viselkedést abbahagyni.
A maszturbáció igencsak kellemes érzés és az orgazmus más függőséget okozó anyagokhoz és viselkedésmódokhoz hasonlóan vegyi anyagokat szabadít fel az agyban. Emiatt vannak, akik úgy vélik, hogy a kényszeres maszturbáció függőségnek tekinthető.
Mindazonáltal ebben a kérdésben hivatalos orvosi állásfoglalás még nem született, mivel a maszturbációs függőséget a Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve (DSM-5) nem ismeri el mentális betegségként. (Bár ez ugyanúgy igaz más szexuális viselkedési kategóriákra is, mint amilyen például a szexfüggőség és a pornófüggőség.)
A mentális betegség kategóriája helyett inkább kényszeres szexuális viselkedésnek nevezik és szakértőtől függően, a hiperszexualitási zavarokhoz vagy az ellenőrizetlen szexuális viselkedéshez sorolják.
Annak ellenére ugyanis, hogy az önkielégítés addiktív jellegét nem ismeri el a DSM-5, mégis szorongást, szégyenérzetet, valamint társadalmi vagy kapcsolati problémákat okozhat. Ez mélyrehatóan befolyásolhatja annak az embernek az életét, aki megtapasztalja.
Mik lehetnek az önkielégítés-függőség jelei?
Ezt rendkívül nehéz mindenkire vonatkozóan megállapítani, hiszen ahány ember van a Földön, annyiféle szexuális preferenciákkal és igényekkel rendelkezik. Ezért érdemes a kérdést egyéni viszonylatban vizsgálni, nem pedig olyan általánosító kijelentéseket tenni, hogy a heti 3 önkielégítés már függőségnek tekinthető.
Végül is, az önkielégítés természetes és egészséges tevékenység, amely számos egészségügyi előnnyel jár. Enyhítheti a stresszt, segít elaludni, elősegíti a pozitív hangulatot és segít többet megtudni valakinek a szexuális reakcióiról és szükségleteiről. De mikor lépi át a maszturbáció gyakorisága az egészséges és a problémás határt?
A Nemzetközi Szexuális Orvostudományi Társaság felmérése szerint a maszturbálás gyakoribb, mint a partnerrel folytatott szexuális tevékenység. Például a 18 és 59 év közötti férfiaknál a maszturbáció gyakorisága a heti 1-től a havi néhány alkalomig terjedt.
A férfiak körülbelül 20%-a számolt be arról, hogy hetente 2-3 alkalommal maszturbál és kevesebb mint 20%-uk hetente 4-nél többször. A nők hetente egyszer vagy ritkább volumenű önkielégítésről számoltak be.
Az, ha te esetleg ennél többször adod meg magad a maszturbátor kényeztetésének, még nem jelenti azt, hogy bármilyen probléma van veled. Akkor azonban, ha a gyakorisága aggodalomra ad okot, érdemes megnézned, vannak-e olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy kényszeresen ragaszkodsz ehhez a tevékenységhez.
Az önkielégítés függőség jelei a következők lehetnek:
- olyan gyakori önkielégítés, hogy az megszakítja személyes vagy szakmai életed más aspektusait (például munka közben sem tudsz ellenállni neki),
- nehezedre esik kivárnod, hogy hazaérj és nekikezdhess, ami egyfelől kényelmetlen, másfelől olyan helyeken is elérheted az orgazmust, ami nem megfelelő erre,
- amikor az önkielégítés a stresszes helyzetekre vagy érzelmi kényelmetlenségre adott válaszreakcióvá válik,
- az új maszturbátorok beszerzése már az anyagi helyzetedre is káros hatással van,
- a pénisz környékén már irritáció vagy a felszíni hámsérülések egyéb tünetei láthatók,
- nehézséged adódik az orgazmus elérése terén akkor, amikor a pároddal szexelsz, mert a péniszed már kevésbé érzékeny a partner okozta stimulációra,
- elsöprő bűntudat vagy szégyenérzet önkielégítés után,
- bár szeretnéd, de egyszerűen képtelen vagy csökkenteni, abbahagyni a maszturbációt.
Mik lehetnek az addiktív maszturbáció következményei?
- érzelmi és pszichológiai szorongás,
- irritált bőr a nemi szerveken vagy környékén,
- teljesítményproblémák a partnerrel való szex során,
- intim párkapcsolati nehézségek,
- munkahelyi gondok.
Azt azonban még hozzá kell tennünk, hogy vannak, akik erkölcsi vagy vallási okokból alapjáraton ellenzik a maszturbációt. Emiatt az önstimuláció számukra szégyennel és alacsony önbecsüléssel párosul. Ezek az érzések azt a látszatot is kelthetik, mintha a maszturbálás során túlzásba esnél, ami intenzív bűntudathoz vezet, még akkor is, ha az önkielégítésre egyébként csak alkalmanként kerül sor.
Mit tehetsz a maszturbálás függőség ellen?
Abban az esetben, ha a probléma már huzamosabb ideje fennáll, mindenképpen ajánlott szakembert, például szexuálpszichológust felkeresni vele. A szakember terápia segítségével fog tudni visszaterelni a helyes mederbe és feltárja az önkielégítés függőség mögött rejlő okokat.
Ezt ajánlott nem félvállról venni, hiszen az esetek többségében elég komoly problémák húzódnak meg az önkielégítés függőség hátterében. Például abúzus vagy a gyerekkorból eredeztethető kötődési zavarok, amelyek mentálisan akadályoznak abban, hogy a pároddal/partnerrel intim viszonyt folytass.
A maszturbációs kényszer vagy függőség kezelési lehetőségei közé tartozik egyébként a pszichoterápia, melynek segítségével beazonosítjátok a viselkedés kiváltó okát. Ezután a szakember segítségével megküzdési stratégiákat és módszereket dolgoztok ki a kényszeres maszturbáció csökkentésére vagy megszüntetésére.
Emellett a maszturbálással töltött idő csökkentése érdekében te magad is tehetsz néhány dolgot:
- kerüld az olyan triggereket, mint a pornó,
- kezdj el mozogni vagy mélyülj el egy új hobbiban,
- tölts több időt a barátokkal, családdal, társas interakciókkal,
- vizsgáld meg, hogyan kezeled a stresszt és az érzelmi kényelmetlenséget, és próbáld meg ezentúl más módon kezelni őket.
Előfordulhat, hogy az önkielégítés mennyiségének csökkentése is segíthet, főleg akkor, ha a rászánt időt valóban tartalmassá teszed. Vond be például a párodat és kényeztessétek magatok egymás előtt, egyszerre. Vagy engedd át neki az irányítást, add a kezébe a péniszed vagy a kedvenc maszturbátorod és élvezd, ahogy kell.